0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer Google’da suni çim bakımı nasıl yapılır diye bir arama yapıyorsanız suni çimin faydalarını bilen bir kişisiniz demektir. Suni çim veya yapay çim günümüzde sportif aktivitelerin baş tacı olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda dekoratif peyzaj çimi çalışmaları için de oldukça elverişli bir üründür.

Elbette ki şunu belirtmeliyiz, halı saha suni çimi ile peyzaj suni çimi birbirinden farklıdır. Bu iki ürün aynı malzemeler kullanılarak üretilse de farklı kalınlıklara ve farklı dokulara sahiptir. Örneğin bir futbol sahasında kullanacağınız suni çimin kalınlığı en az 40mm olmalıdır. Bu kalınlık ve fazlası hem spor sahanızın kullanım ömrünü uzatacak hem de futbol için elverişli olacaktır.

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lakin suni çim peyzajı yapmak isterseniz çok daha ince suni çimleri tercih edebilirsiniz. Örneğin 15mm bir suni çim bahçe peyzajı için uygun bir kalınlıktır. Elbette ki farklı kalınlıklar da mevcuttur. Suni çim kalınlığı 7mm’den başlayarak 60mm’ye kadar olabilmektedir.

Bu da sizin yapacağınız çalışmalar için oldukça elverişli bir aralıktır.

Tabi konu başlığından da anlaşılacağı üzere bugün suni çim bakımından sizlere bahsedeceğiz.

  • Suni çim bakımı nasıl yapılır?
  • Suni çim bakım maliyeti nedir?
  • Suni çim ile doğal çim karşılaştırıldığı zaman hangisi daha avantajlıdır?

Gibi sorulara yanıt bulacağız. Öncelikle suni çim ve doğal çim karşılaştırması yapalım isterseniz. Çünkü bu oldukça merak edilen bir sorudur.

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğal Çim ve Suni Çim Karşılaştırılması

Öncelikle belirtmeliyiz ki suni çim kesinlikle doğal çimden daha avantajlıdır. Çünkü;

Suni Çim Avantajları Doğal Çim Dezavantajları
Suni Çim bakım maliyeti çok düşüktür. Doğal çim bakım maliyeti çoktur.
Güneş ışınlarına ve UV ışınlarına karşı dayanıklıdır. Güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman zamanla solar.
Her zaman yemyeşil ve capcanlı görünür. Rengi zamanla solacağı için estetik görüntüsünü kaybeder.
Çok uzun ömürlüdür. Kullanım ömrü kısadır.
Farklı renklerde üretimi yapılabilir. Sadece yeşil renk olabilir.
Kış aylarında kullanıma elverişlidir. Kış aylarında kullanıma uygun değildir.
Aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. Aşınmaya karşı dayanıklı değildir.

Yukarıda gördüğünüz gibi doğal çim kullanmak isteyen kişiler en az 2 defa düşünmelidir. Çünkü dezavantajları oldukça çoktur. Suni çim bakım maliyeti konusundan ileride bahsedeceğimiz için direk diğer maddeleri açıklayacağım.

  1. Suni çim güneş ışınlarına ve UV ışınlarına karşı dayanıklıdır:

Evet belirttiğimiz gibi güneşten ve UV ışınlarından etkilenmemesi açısından ikber Spor tarafından üretilen suni çimler kesinlikle zamanla solmaz. Lakin bu garantiyi doğal çim için kimse veremez. Doğal çim sürekli sulanmadığı takdirde zamanla solar ve estetik görüntüsünü kaybeder.

Suni çim açısından olaya bakarsak eğer suni çimin her daim yemyeşil olacağını belirtmek isteriz. Bu da hem bahçe peyzajının kalıcılığı için hem de spor sahalarının görselliği açısından oldukça önemlidir.

Şöyle düşünün; 2 çeşit spor sahanız var biri suni çim diğeri ise doğal çim. Suni çim halı saha yapımı düz yüzeyi, canlı renkleri ve kalitesi ile dururken, doğal çim saha solmuş, yıpranmış ve estetik görüntüsünü kaybetmiş.

Spor yapmaya gelen kişiler hangisini tercih eder? Cevabı elbette ki tahmin ediyoruz. Suni Çim saha her zaman daha avantajlıdır. Bu yüzden sizler de ikber Spor’un dayanıklı ve uzun ömürlü suni çimlerinden faydalanmalısınız kesinlikle.

  1. Suni Çim Çok Uzun Ömürlüdür.

Bunun nedeni suni çimin dayanıklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bakımı düzgün bir şekilde yapılan suni çim en az 10 yıla kadar kullanılabilir. Doğal çim için bunu söylemek mümkün değildir. Çünkü kış aylarında bile kullanıma uygun değildir doğal çim. Suni çim kış aylarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Eğer ikber Spor suni çimi tercih ederseniz hem halı saha hem de bahçe peyzajı için yaptığımız drenaj kanalları sayesinde suni çim üzerinde su birikmeyecek ve zemin kayganlaşmayacaktır.

Lakin doğal çim için bu çok zordur. Doğal çim ıslandıkça zemin balçık halini alır ve bu durum sporcuların oyun performansını düşürür ve sakatlanma riskini arttırır.

Aynı durum peyzaj için de geçerlidir. Güzelim bahçeniz kış aylarında çok kötü bir görüntüye sahip olacaktır. Kimse bunu yaşamak istemez. Bu yüzden kesinlikle sizlere önerimiz suni çimdir.

  1. Suni Çim farklı renklerde üretilebilir.

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeşilin farklı tonları suni çim için mevcuttur. Burada sizin talebiniz doğrultusunda üretim yapıyoruz. ikber Spor olarak müşteri memnuniyeti bizim için her şeyden önemlidir ve sizleri en mutlu edecek şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. %100 müşteri memnuniyeti bizim için esastır.

Müşteri temsilcilerimiz sorularınızı yanıtlamak için her daim hizmetinizdedir. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek ve 2020 suni çim halı saha fiyatları ve 2020 suni çim peyzaj fiyatları hakkında detaylı bilgi almaktır.

Gerekli bilgileri verdikten sonra şimdi asıl konumuz olan suni çim bakımı nasıl yapılır? Konusuna geri dönebiliriz.

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır?

Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? Suni Çim Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Suni çim bakımı oldukça kolaydır. Aralıklarla uygulayacağınız bakım prosedürleri dışında yapacağınız pek bir işlem yoktur.

  • Suni çim saha üzerindeki atıkların temizlenmesi

Bu rutin yapılması gereken bir işlemdir. Halı sahanızda ya da bahçenizde biriken atıkları temizleyerek hem suni çimin görselliğini arttırabilirsiniz hem de sakatlanma riskini azaltabilirsiniz.

  • Suni çime granül takviyesi yapılması

Suni çim kurulumu yaparken granüller saha zeminine eklenir ve bu granüller sayesinde zemin pürüzsüz ve düz görünür. Yani sentetik çim veya suni çimin dayanıklılığının artması için bu işlem oldukça önemlidir. Çok kullanılan halı sahalarda 6 ayda bir granül takviyesi yapılması uygundur. Bu sayede sahanızın kullanım ömrü artacak ve gönül rahatlığı ile kullanabileceksiniz.

  • Suni çim sulanması

Sadece çok sıcak havalarda suni çimin hafif sulanması yeterlidir. Çünkü sentetik iplikler güneş ışınları dolayısı ile yumuşar ve eğilir. Sulandığı takdirde bu durum çözülür ve sahanız eski görüntüsüne hemen kavuşur.

Evet suni çim bakımı bu kadar kolaydır. Gördüğünüz gibi suni çim bakım maliyeti de oldukça azdır.

ikber Spor olarak suni çim imalatı sektöründeki tecrübemize güvenebilirsiniz ve bizi gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Ürettiğimiz suni çimler ISO 9001 kalite sertifikasına sahiptir ve sağlığa hiçbir zararı yoktur.