0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out

Suni Çim Çevreye Zarar Verir mi? Suni Çim Sağlıklı mıdır?

Suni Çim Çevreye Zarar Verir mi? Suni Çim Sağlıklı mıdır?

Hepimiz suni çim hakkında bir çok şey duymuşuzdur. Günümüzde bu kadar çok popüler olması ve bir çok alanda kullanılması hakkında bir çok şey duymamıza sebep olmuştur. Hepimizin bildiği gibi suni çim ya da diğer adıyla yapay çim günümüzde bir çok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu alanlardan en bilineni bahçe peyzajı ve halı saha yapımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki suni çim sağlıklı mıdır ?

Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır? Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır?

Bazı kişiler suni çimin çevreye ve kişiye zararlı olduğunu söylemektedir. Bunun sebebinin suni çimin suni malzemelerden üretiliyor olmasından dolayı olduğunu düşünmektedir.

Aslında bu çok yaygın bir yanlıştır. Suni çim imalatında kullanılan malzemeler tamamen %100 geri dönüşümlüdür ve çevreye hiçbir zararı yoktur. Geri dönüşümlü olması sebebi ile de kullanım ömrü dolduktan sonra çevre için atık bir malzeme olmamaktadır.

Aynı zamanda suni çim imalatında fazla olan malzemelerin de geri dönüşümünün yapıldığını bilmenizi isteriz. ikber Spor olarak suni çimi dünyaya taşıyan ve kaliteli suni çim ile dünyayı tanıştıran bir firmayız.

Suni çimlerimiz kesinlikle sağlığa zararlı değildir ve üretim aşamasında bir çok testten geçmektedir. Bu testler özellikle halı sahalar ve profesyonel futbol sahaları için kullanılacak suni çimler için özellikle yapılmaktadır.

FIFA tarafından yapılan bu testler ile suni çimin elverişli olup olmadığı, çevreye zararlı olup olmadığı, herhangi bir canlıya bir zarar verip vermeyeceği ölçülmektedir. Bu testler sonrasında suni çim üretilmekte ve sizlerin hizmetinize sunulmaktadır. FIFA onaylı Zeus Grass ve Star Grass ürünlerimizi linkleri tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Suni çim zeminin sizin için yaratacağı fırsatları sizle birlikte incelemek istiyoruz bugün. Peki suni çim neden çevre dostu bir üründür? Suni malzemelerden yapılmasına rağmen neden çevreye ve canlılara bir zararı yoktur? Hep birlikte inceleyelim.

Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır? Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır?

Suni Çim Geri Dönüştürülebilir mi?

Günümüzde çevreye verilen zarar oldukça büyüktür. Bu yüzden küresel ısınma, iklim değişikliği gibi dünyanın kaderini değiştirecek olaylar yaşanmaktadır.

Bunun önüne geçebilmek adına geri dönüşüm projeleri başlatılmıştır ve bu kervana suni çim de katılmıştır. Sürdürülebilirlik günümüz dünyası için oldukça önemli bir kavramdır. Sürdürülebilirlik ne kadar fazla olursa dünyanın döngüsü o kadar doğru bir şekilde ilerler.

Günümüzde üretilen bütün ürünlerde sürdürülebilirlik konusunda endişe olduğunu görüyoruz. Çevreye verilen zarar, atık malzemelerin artması gibi durumlar oldukça sıkıntılıdır. Bu yüzden bir malzeme üretilirken sürdürülebilir olmasına dikkat etmek zorundayız.

Suni çim plastik malzemeler kullanılarak üretilse bile geri dönüştürülmesi oldukça kolay olan malzemelerden üretilmektedir.

  • Polipropilen
  • Lateks
  • Poliüretan
  • Polietilen

Gibi suni çim içerisinde bulunan bütün malzemeler geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir. Bu da suni çimin imalatından sonra geriye atık malzeme bırakmadığının göstergesidir. Yani çevreye kesinlikle bir zararı yoktur ve çevre dostu bir üründür.

Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır? Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır?

Suni Çim Yeniden Kullanılabilir mi?

Geri dönüştürülebilen bir malzemenin yeniden kullanılabilmesi en olası durumdur. Aynı durum suni çim için de geçerlidir. Geri dönüştürülen malzeme ekonomiye geri kazandırılır ve tekrar kullanılabilir.

Suni çimin ömrü oldukça uzundur bu yüzden kısa sürede atık bir malzeme oluşturmaz. Düzenli bakıldığı taktirde en az 10 yıl kullanım ömrü olan suni çim dış faktörlere karşı da oldukça dayanıklıdır.

Kullanım ömrü dolan suni çim tekrar kullanılabilir ve çevreye hiçbir zarar vermez.

Yineliyoruz; Suni çim çevre dostu bir üründür.

Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır? Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır?

Suni Çim Sulama Gerektirmez mi?

Günümüzde su kaynaklarının azalması ile çevresel felaketlerin, su kıtlığının dünya üzerinde yaşanması söz konusudur. Türkiye koşullarında Şubat ayına geldiğimiz zaman her gün hava kar yağışlı olmalıdır ve ekolojik döngü bu şekilde sağlanmalıdır.

Lakin görüyoruz ki kış sezonunu Türkiye bu sene kar yağmadan geçirecektir. Bu yüzden su israfının kesinlikle önlenmesi gerekmektedir.

Doğal çim bildiğiniz gibi sürekli sulanması gereken ve su ihtiyacının oldukça fazla olduğu bir bitki türüdür. Suni çim bu yüzden doğal çime alternatif olarak üretilmiştir.

İstatistiklere bakıldığı zaman bir bahçeyi sulamak için en az 500 litre su gittiğini görebiliyoruz. Bu oldukça fazla bir miktardır. Bu neredeyse bir kişinin bir yıl boyunca su içmesi anlamına gelmektedir.  Düşündüğümüz zaman bu durum oldukça ciddi bir durumdur.

Lakin sentetik çim kullanırsak böyle bir israf yapmayacağız ve su kaynaklarımızı biraz olsun koruyacağız.

Doğal çimi bir gün sulamasak ikinci gün solmaya başlar. Lakin suni çim için aynı durum geçerli değildir. Sulanmasa bile her daim yeşil kalan ve çevreye yemyeşil görüntüsü ile ferahlık veren bir üründür.

Bu yüzden doğal çim yerine lütfen suni çim tercih ediniz.

Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır? Suni Çim Çevreye Zarar Verir Mi? Suni Çim Sağlıklı Mıdır?

Suni Çim Karbon Ayak izini Azaltır mı?

Peki bu nasıl olur? Suni çim bildiğiniz üzere biçilmesi gerekmeyen bir üründür. Doğal çim biçme makinaları mazotla çalışmaktadır ve her çalıştırdığımızda doğaya %8 karbon yayıyoruz. Bu da doğadaki karbon ayak izi oranını arttırmaktadır.

Ayrıca biçme işlemi için kullandığımız elektrik bir ampulün çalışması için gerekli olan elektriği kapsamaktadır.

Bilmelisiniz ki sadece suni çim üretim esnasında çok az bir karbon emisyonu oluşmaktadır. Bunun dışında suni çim üretildiği andan itibaren karbon ayak izin azaltır.

Gördüğünüz gibi suni çim karbon ayak izini azaltır, geri dönüştürülebilir, sürdürülebilir ve çevre dostu bir üründür. Bu yüzden suni çim sağlıklı mıdır sorusunun cevabı evet sağlıklıdır. Bu yüzden lütfen doğal çim yerine suni çim tercih ediniz. Hem dünyamız için hem de kendi bütçeniz için doğru kararı vermiş olursunuz.

ikber Spor olarak dünyanın sürdürülebilirliği için elimizden geleni yapacağız. Sizlerin de bu konuda yanımızda olmasını temenni ediyoruz.