0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out

Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Akrilik zemin kaplama; temizliği kolay, hijyenik, onarımı kolay ve dayanıklıdır. Bu gibi sebeplerden günümüzde en çok tercih edilen zemin kaplama türüdür. Yoğun kullanım için diğer zemin kaplama türleriyle kıyaslandığında uzun ömürlüdür. Özellikle açık spor sahaları için tercih edilmektedir.

Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır? Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Elastik bir yapısı bulunan akrilik zemin kaplama, kaydırmazlık özelliği ile diğer zemin kaplama türleri arasında ilk sırada yer alır. Kırılma ve çatlama durumlarının görülmemesi ise yine elastik bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Akrilik
Zemin Kaplama nedir?

Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır? Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Akrilik zemin kaplama; dayanıklı, performans odaklı ve hijyenik
bir kaplama türüdür. Tamiri en kısa sürede yapılan
kaplama olması sebebiyle, günümüzde birçok alanda tercih edilebilmektedir. En
sık tercih edildiği alan tenis kortlarıdır. Bunun yanında basketbol
sahaları, voleybol sahaları, çok amaçlı spor sahaları da kullanımı için oldukça
uygundur.

Kayma ve kaydırma meydana gelme imkanı %0’dır. Yapısının elastik
olması sebebiyle kırılma ve çatlama da görülmez. Açık ve kapalı alanlarda
kullanılabilir. Açık alanlarda kullanımı, dayanıklılık ve uzun ömürlülük
açısından önemlidir. Uygulanacağı zaman havanın en az 10 derece sıcaklığa sahip
olması gerekir. Çünkü kullanılan yapıştırıcı malzemelerin uygun hava şartı
budur. Aynı zamanda havanın yağışsız olması gerekir.

Kullanım amacına bağlı olarak değişse de reçine ve sentetik dolgularla birlikte küçük ya da geniş alanlara özel olarak
tasarlanır. Açık ve kapalı alanlarda kullanılabilen son derece estetik,
dekoratif bir yapıya sahiptir.

Su bazlı akrilik reçine ve birçok sentetikle yoğrulan Akrilik
zemin kaplama, spor sahaları için özel tasarlanmıştır.

Akrilik Zemin Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır? Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Akrilik zemin uygulaması yapılırken, uygulama yapılacak alanın zemin durumu ve o anki hava koşulları önemlidir. Çünkü belirli yapıştırıcılar kullanılır ve zeminin tamamen düz bir yapıya sahip olması gerekir. Kullanılan yapıştırıcıların tam performans gösterebilmesi için yağış olmaması ve havanın minimum 10 derece olması lazımdır. Zemin eğer düz bir yapıya sahip değilse, firma olarak ilk olarak zemin düzleme çalışmaları yapıp, ardından uygulama aşamasına geçiyoruz. Uygulama işlemi tamamlandıktan sonra hava koşullarının herhangi bir önemi yoktur. En soğuk, en sıcak havalarda dahi herhangi bir deforme meydana gelmez.

Kullanım amacına göre değişiklik göstermekle birlikte muhtelif reçine ve sentetik dolgularla birlikte küçük ya da geniş alanlar için özel bir şekilde tasarlanmış, açık ve kapalı alanlarda kullanılabilmekte olan dekoratif bir ürün olan Akrilik zemin kaplama, genellikle asfalt ya da özel astarıyla birlikte beton üzerine uygulanır. Uygulama kalınlığı ise hangi sporun yapılacağına göre değişim göstermekle birlikte 2-3 mm’dir.

Akrilik zemin yapımı için gerekli olan malzemelerin tamamı ilk olarak fıçılar halinde sıvı – pelte kıvamında gelmektedir. Bu malzemeler katlar halinde; ve en az 10 ila 12 derece hava sıcaklığında asfalt ya da beton zeminin üzerine serilir. Bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken konu alt kat tamamen kurumadan bir diğer kata geçilmemesidir. Bu sebepten dolayı işlemler kurumaya bağlı olarak orta hızda gerçekleştirilmelidir.

Akrilik Zemin Uygulama Süreci

Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır? Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

İlk olay uygulama yapılacak olan zemindeki görülen yüzey bozuklukları; bir karışım ile kaplanır. Eğer bu zemin betonsa; bir kat beton hazırlayıcı kullanılarak kaplanır. Ardından ise akrilik zemin kaplama süreci başlar. Zemin, en üstten başlanarak en alta kadar boşluk kalmayacak şekilde kaplanır. Eğer uygun hava koşullarında kaplama işlemi gerçekleştirilirse 1 kortun bitişi ortalama olarak 5 ila 7 gün arasında değişmektedir. Sürenin uzun olmasının temel sebebi ise ara katların kurumasının beklenmesidir. Yani 7 günlük sürede tamamlanacak kort sayısı artabilir. Bu tamamen hava koşulları ve kurumanın hızlı gerçekleşmesiyle ilgilidir. Uygulama süreci ise aşağıdaki şekilde gerçekleştirilmektedir:

 1. Zemin düzenlemesi yapılır. Ardından ise çevresi 60 cm x 20 cm bordürler ile çevrilir.
 2. Bordür için beton dökme çalışması yapılır.
 3. Kalıbın içerisine her 3 metrede bir olmak kaydıyla; tel örgü için kullanılacak boru mapaları yerleştirilir.
 4. 20 cm’lik bölümü toprak içinde kalacak. Bu bordürün içerisinde alan ilk olarak 15 cm yüksekliğe sahip büyük taşlarla doldurulur ve oldukça sıkı bir hale getirilir.
 5. Sıkıştırılan zeminin üzerine ortalama olarak 15 cm %50 taş tozuyla karışık mıcırlama uygulaması yapılır.
 6. Bu işlem esnasında sahaya enlemesine ve tek taraflı olmak üzere, her metre için 6-8/1000 meyil verilmektedir.
 7. Bu meyil, yağmur sularının zemin üzerinden rahat bir şekilde kayabilmesi ve kurumasını kolaylaştırma amacıyla uygulanır.
 8. Mıcırlama sürecinde üstteki kaplamanın çürümesini engellemek için plastik drenaj boruları yerleştirilir. Bu boruların ağızlarının karşısına bordür için deşarj delikleri bırakılır.
 9. Bu işlemler gerçekleştirilirken saha sık sık sulanır ve zemin bu sayede iyice oturtulur.
 10. Asfaltlamaya hazır hale gelir.

Eğer uygulama asfalt yüzey için yapılıyorsa, bu yüzeyin 14 gün önce prizleme çalışmaları tamamlanır. Yüzeyde bulunan tüm yağ, kir, gevşeyen ya da kabaran tabakalar temizlenir.

Eğer uygulama beton yüzey için yapılıyorsa ve bulunan yörede asfalt temini zorsa bu durumda beton kullanılabilir. Fakat beton, asfalta göre daha dayanıksız olduğu için çatlayabilir.

Akrilik Zemin Fiyatları Ne Kadar?

Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır? Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde spor sahaları için en çok tercih edilen zemin kaplaması akrilik zemindir. Bu kapsamda akrilik zemin fiyatları, en çok araştırılan konulardan biri olarak öne çıkmaktadır. Aşağıdaki tabloda verilen akrilik zemin kaplama fiyatları “ortalama” fiyatlardır. Kalitesine, uygulanacak alandaki işçiliğe göre değişim gösterebilir. Fiyatlar yine metrekare bazında hazırlanmıştır. Sitemizin iletişim bölümünde yer alan iletişim hattımızı kullanarak tarafımıza ulaşınız. Akrilik zemin fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Asfalt Zemin Üzeri Akrilik Kaplama Fiyatları

Tür Ölçü Fiyat

Standart Akrilik (4 kat – 2 mm )

1 m² 5 €

Cushion Akrilik (6 kat – 3 mm)

1 m²

7 €

Cushion Plus (10 Kat – 5 mm) 1 m²

9 €

Beton Zemin Üzeri Akrilik Kaplama Fiyatları

Tür Ölçü Fiyat

Standart Akrilik (4 kat – 2 mm )

1 m² 6 €

Cushion Akrilik (6 kat – 3 mm)

1 m² 8 €
Cushion Plus (10 Kat – 5 mm) 1 m²

10 €

Akrilik zemin fiyatları, uygulama haricinde birim olarak “ortalama” bu şekildedir. Bir çok etkene göre değişen fiyatlara yönelik daha detaylı bilgi almak için tarafımızla iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Akrilik Zemin Uygulama Alanları Nelerdir?

Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır? Akrilik Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

Akrilik zemin kaplama birçok alanda kullanılabilir. Genel olarak kullanım alanı tenis kortlarıdır. Bahsettiğimiz üzere; vereceğimiz listede bulunan tüm alanlarda tercih edilebilir.

 • Tenis Kortları
 • Basketbol Sahaları
 • Voleybol Sahaları
 • Çok Amaçlı Spor Sahaları
 • Hentbol Sahaları
 • Açık Futsal Sahaları ve çok daha fazlası…

Akrilik zemin, bugün en çok özel mülklerde kullanılan spor sahalarında tercih edilmektedir. Bu noktada futbol sahalarında dahi kullanılabilmektedir. Düşük maliyette olduğu için okullar ve mahallelerde yapılacak olan çok amaçlı sahalar için en uygun yapı malzemesi budur. Alternatif olarak epoksi zemin kaplama,poliüretan zemin yapımıda tercih edilebilir. Fakat bunların maliyeti, akrilik zemin kaplamadan daha yüksektir.

İkber spor UYGUN FİYATLI AKRİLİK ZEMİN KAPLAMA

Akrilik zemin kaplama; açık ve kapalı spor alanlarının tamamında uygulanabilir. Fakat en çok tenis kortları, basketbol sahaları, voleybol sahaları ve çok amaçlı spor sahalarında tercih edilmektedir. Elastik özelliğiyle birlikte düşme gibi kaza durumlarında en az zarar veren akrilik zemin kaplama özellikle okulların spor salonlarında sıklıkla kullanılır.

Futbol için pek uygun olmayan akrilik zemin kaplama, futsal amacıyla tercih edilebilir. Çok amaçlı spor sahalarının içerisine eklenen futsal sahası akrilik zemin kaplamanın yanı sıra direkt olarak laminant kaplama ile de uygulanabilir.

Tenis kortlarında günümüzün en çok tercih edilen kaplama malzemesi akriliktir. Bu işlem sayesinde hareket etme performansı yükselir. Yani zeminin sağladığı destekle birlikte normal zemine kıyasla çok daha rahat bir şekilde hareket edilebilir. Bu da; özellikle tenis gibi atik ve hareketli olunması gereken sporlar için oldukça önemlidir.

Firma olarak uzun yıllardır bulunduğunuz akrilik zemin sektöründe, siz değerli müşterilerimiz uygun fiyat – yüksek kalite iş anlayışıyla hizmet veriyoruz. Bu anlamda ilk uygulamamızı yaptığımız günden bugüne kadar %100 müşteri memnuniyeti oranına sahip olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Akrilik zemin uygulaması ile ilgili yukarıda verdiğimiz bilgiler haricinde farklı bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız veya herhangi bir sorunuz varsa; iletişime geçerek sorularınızı iletebilirsiniz.