0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Futbol sahası zemin kaplama işleminde birçok zemin çeşidi kullanılabilir. Günümüzde kamuoyunda her ne kadar sadece suni çim algısı oluşmuş olsa da; akrilik zemin kaplaması, tartan üstü akrilik zemin kaplama, EPDM kaplama gibi farklı zemin çeşitleri uygulaması yapılabilmektedir. ikber Spor olarak halı saha yapımı ve zemin kaplama sektörlerinde yılların getirdiği tecrübe ve bilgi birikimiyle birlikte hizmetlerimize devam ediyoruz. Bu bağlamda halı saha yapımı için kullanılan zemin çeşitlerini sizlerle paylaşacağız. Bu noktada futbol sahası zemin çeşitleri ile ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. İşte detaylar…

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir? Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Futbol sahası zemin çeşitlerini 5’e ayırarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Bu zemin çeşitlerinin tamamı rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Futbol sahası zemin çeşitleri FIBA ve IHF tarafından onaylanmıştır. Tüm bu zemin çeşitleri, gerek amatör gerekse yarı profesyonel futbol sahalarında uygulanabilir. Ortak noktaları elastik yapıya sahip olmalarıdır. Böylelikle herhangi bir şekilde düşme durumunda hemen yaralanma meydana gelmez. Ayrıca ekstra çeviklik isteyen bu spor için söz konusu zeminler üzerinde hareket etmek son derece kolaydır.

Suni Çim Uygulaması

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir? Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Futbol sahası zemin çeşitleri arasında en sık tercih edilen zemin suni çim olmaktadır. Suni çim halı ile birlikte hem açık, hem de kapalı halı saha yapılabilir. Özellikle ticari amaçlı kurulan halı sahalarda kesinlikle kullanılması önerilen suni çim, okullarda, mahallelerde ve diğer alanlarda inşa edilen sahalarda da kullanılabilir. Kısa süre önce FIFA tarafından yapılan düzenlemeyle birlikte artık profesyonel sahalarda da belirli standartlar sunularak suni çim kullanılabileceği belirtilmişti.

Doğal çime hem görüntü, hem de yapısı açısından oldukça benzer. Hatta birçok noktada üstün olan suni çim, ekstra bir şekilde bakım istemediği ve deforme olmadığı için bugün en çok tercih edilen zemin kaplama uygulaması olmuştur. Öyle ki, son birkaç ayda doğal çim kullanım oranını 2’ye katlamıştır. Maliyet bakımından her ne kadar doğal çime kıyasla yüksek maliyetlere sahip olsa da; hiçbir bakım gerektirmediği için kendini amorti etmektedir.

Akrilik Zemin Kaplama

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir? Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Küçük ve geniş alanlar için özel bir karışımla hazırlanan Akrilik zemin kaplama, son derece dekoratif ve estetik bir görünüm sunar. Günümüzde genel olarak kapalı futbol sahaları için tercih edilmektedir. Oldukça hijyeniktir ve kaydırmaz yapıya sahiptir. Her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olduğu için açık futbol sahalarında tercih edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Genellikle asfalt ya da özel astarıyla birlikte beton üzerine yapılır. 2-3 mm kalınlığa sahiptir ve elastik yapısı vardır. Bu sayede futbol oynarken düşme durumunda yaralanmalar oldukça düşük orana inmektedir. Sporcunun performansını etkileyen yüzeyiyle birlikte çok daha rahat ve çevik bir şekilde hareket edebilir.

Cushion Akrilik Zemin Kaplama

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir? Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Düz akrilik zemin kaplamanın modifiye edilmiş hali Cushion Akrilik Zemin Kaplamadır diyebiliriz. Sadece futbol sahalarında değil, bunun yanı sıra tenis kortları, basketbol sahaları, voleybol ve hentbol sahaları, çok amaçlı spor sahaları, skating roller pistleri, atletizm pistleri gibi birçok alanda tercih edilebilmektedir.

Akrilik zemin kaplama maliyet bakımından uygun olmasıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Cushion akrilik zemin kaplama ise maliyet bakımından düz akrilik zemin kaplamaya göre bir tık daha yüksek fiyata sahiptir. Fakat sunduğu kalite, bu maliyete değecek cinstedir. Uygulama yapılırken yine akrilik zemin kaplamada olduğu gibi asfalt ya da özel astarı kullanılarak betonun üzerine istenilen renklerde 2 ila 3 mm kalınlığında uygulanmaktadır.

Tartan Üstü Akrilik Zemin Kaplama

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir? Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Futbol sahalarında pek görülmeyen fakat futbol da oynanabilen çok amaçlı spor sahalarında sıklıkla tercih edilir. Birçok sporun ve sahanın zemin şartlarını karşıladığı için en sık tercih edilen zemin kaplama türlerinden biridir. Özellikle tenis kortu ve futbol sahasının ortak olduğu her saha için kullanılabilmektedir. Saha içerisinde topun kontrolünün sağlanması, rahat hareket edilmesi, zıplama gibi durumlarda basıncı emebilmesi gibi özellikleriyle birlikte dikkat çekmektedir. Maliyet açısından diğer zemin kaplama türleriyle hemen hemen eşit fiyatlara sahiptir.

Açık havada oynanan tüm spor oyunları için son derece uygundur. Kapalı sahalarda kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü güneş gibi doğal faktörler, tartan üstü akrilik zemin kaplamanın daha iyi bir görünüme sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda kapalı alanlarda ortama koku yayabilir.

Tartan Üstü EPDM Kaplama

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir? Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

Zemin kaplama konusunda EPDM granüllerin her zaman her çeşitte payı vardır. Toplam olarak 15 mm kalınlığa kadar uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yapısal olarak 2 katmanlı yapıya sahip olması onu oldukça gelişmiş bir ürün haline getirmiştir. Alt tabakanın genel olarak kalınlığı 8 mm’dir. Granüller ile birlikte üst katmanın kalınlığı ise 7 mm olarak dikkat çekmektedir. Kapalı ve açık tenis kortlarında, futbol sahalarında, çok amaçlı sahalarda, atletizm pistlerinde tercih edilebilir.

İkber spor FUTBOL SAHASI ZEMİN ÇEŞİTLERİ İLE TANIŞIN

Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir? Futbol Sahası Zemin Çeşitleri Nelerdir?

ikber Spor Türkiye’nin en iyi futbol sahası yapımı firmasıdır. Siz de profesyonel futbol sahası yapımı ya da halı saha yapımı hizmetinden faydalanmak için hemen arayınız. Futbol profesyonellik ister. ikber Spor bunu karşılar!