0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir?

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir? 

Suni çimin doğal çimden farkları nelerdir sorusu, suni çim uygulamasında karar veren kişiler tarafından araştırlır. Temelde ikisi de çimdir. Fakat biri doğal, biri yapaydır. Bunun için en temel farkın bu olduğunu söyleyebiliriz. Tabi tek fark bu mu? Asla, suni çimin doğal çimden birçok farkı vardır ve bu farklarda yapay çim daha önde gelmektedir. ikber Spor olarak, sizlere suni çimin doğal çimden farklarını detaylı bir şekilde ele alacağız. Bunun için öncelikle suni çim ve doğal çimle ilgili tanıtım yapacağız. Sonrasında ise farkları belirteceğiz.

ikber Spor tamamen geri dönüşümlü malzemelerden üretilen, çevre dostu, sürdürülebilir suni çimleri size sunmaktadır. Kaliteden asla ödün vermeyen bir anlayış ile çalışan şirketimizin suni çimleri ile tanışmaya hazır mısınız?

Ve daha bir çok hizmetimizden yararlanmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Neden doğal çim yerine suni çim kullanılması gerektiğini sizlere belirttik. ikber Spor güvencesi ile kaliteli suni çimler ile tanışmaya hazır mısınız?

Kaliteli farklı bir ürünümüz için 2021 suni çim modellerimizden biri olan star grass ile tanışın.

Yapay Çim Nedir?

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir? Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir?

Suni çim, doğal çime benzeyen; istenilen renk, yükseklik ve sıklıkta olan zemin kaplama malzemesidir. Üretiminde halı dokur gibi iplikler kullanılıp; tabana bu iplikler montaj edilmektedir. Fakat kullanılan iplikler standart iplik olmadığı için doğal çime son derece yakın bir görünüm elde edilmektedir. Suni çim doğal çim ile karşılaştırıldığı zaman çok daha uzun ömürlü bir zemin çeşididir. Kötü hava koşullarına karşı dayanıklıdır, kışın bile suni çim zemin üzerinde spor yapılabilir. Bunu sağlayan özellik ise suni çim zemin kurulumu yapılırken inşa edilen drenaj kanallarıdır. Drenaj kanalları suni çim zemin üzerinde su birikmesini engeller. Bu sayede suni çimde yağmur ya da kar yağarken bile spor yapabilirsiniz.

Ayrıca doğal çimin zamanla rengi solarken suni çimde bu durum söz konusu değildir. Suni çim güneş ışınlarına karşı dayanıklı PVC malzeme ile üretilir ve UV dayanımlıdır. UV dayanımlı olan suni çimlerin rengi solmaz ve 4 mevsim yeşil kalır. Bu hem estetik bir güzellik sağlarken hem de 4 mevsim boyunca kullanıcısına yeşil rengin huzurunu verir. Suni çim doğal çim gibi hem sportif amaçlı hem de peyzaj amaçlı kullanılabilmektedir. Bu bağlamda da doğal çimden eksik olan bir yanı yoktur hatta hoş görünümü ile doğal çimin önüne bile geçmektedir. 

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir? Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir?

Spor sahalarında, dekoratif peyzaj çimi olarak kullanılır. Eğer ev içi dekor amaçlı (balkon kaplama vs.) kullanılacaksa, özel yapıda suni çimler satılmaktadır. Bu ürünler alınarak, oldukça kolay bir şekilde uygulamaya yapılabilir. Fakat bahçe ve spor sahaları yapımı için uygulamalarda profesyonel ikber şartı vardır. Çünkü uygulama bu noktalarda bir tık daha farklıdır.

Doğal Çim Nedir?

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir? Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir?

Doğal çim, tohumun ekilerek çimin oluşturulmasıyla birlikte elde edilmektedir. Günümüzde rulo ve normal ekim olmak üzere 2 şekilde satın alınabilir. Rulo çim, yetiştirilmiş ve belirli olgunluğa gelmiş çimlerdir. Rulo halinde toprağıyla birlikte sarıldıkları için bu isimleri almıştır. Spor sahalarında hemen uygulama ve görünüm elde edilmek isteniyorsa rulo çimler kullanılır. Direkt ekilen çimler ise belirli bir uzama süresine sahip olduğu için pek tercih edilmez. Doğal çim; belirli süre aralıklarla sulanması ve dinlendirilmesi gereken bir üründür. Çoğu zaman 24 saat boyunca dinlendirilmesi gerekmektedir. Bu noktada sportif faaliyetler için çok tercih edilmez. Özellikle günümüzde 24 saat çalışan halı sahalarda doğal çim kullanımı deformasyon ve yıpranma getireceğinden dolayı pek uyun görülmez.

Doğal Çim ve Suni Çim Arasındaki 6 Fark

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir? Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir?

Doğal çim ve suni çimin hangi amaçla, nerelerde kullanıldığını ve nasıl üretildiğini öğrendik. Şimdi sıra geldi arasındaki farkları sıralamaya. Her ne kadar doğal çim daha avantajlı gibi görülse de; bu yanlış bir algıdır. Suni çimin doğal çime kıyasla avantajları çok daha fazladır. Bu noktada aşağıda listelediğimiz farklar, en çok görülen farklardır.

 1. Suni çim ekstra bakım gerektirmez. Doğal çim sulama ve dinlendirme gerektirir. Zamanla deforme olur.
 2. Suni çim için oksijen ve güneş ışını gerekmez. Doğal çim bunlar olmadan yaşayamaz.
 3. Doğal çim var olduğu sürece maliyet doğurmaya devam eder, suni çimde böyle bir problem yoktur.
 4. Doğal çim, doğal olması sebebiyle suni çimden daha canlı görünür. Fakat bu canlılık çok yüksek seviyede değildir.
 5. Suni çim onlarca yıl kullanılabilir, doğal çimin ortalama ömrü 5-6 yıldır. Bu da bakımlarının eksiksiz bir şekilde yapılmasıyla gerçekleşir.
 6. Doğal çim canlıdır, bu sebepten dolayı bakımlarının aksatılmaması gerekir. Suni çim yapaydır, dinlendirme vs. gibi durumlara gerek görülmez.

Doğal çim ve suni çim farkları bu şekilde sıralanabilir. Bu noktada da; en büyük fark dayanıklılığı olarak öne çıkar. Özellikle ticari halı sahalar ve okullardaki sahalarda dayanıklı olması sebebiyle tercih edilir. 

Neden Doğal Çim Yerine Suni Çim Tercih Edilmelidir?

Çim hayatımızın bir çok alanında görmek istediğimiz görselliği ile bizi etkileyen bir bitkidir. Lakin başlıktan da anlayacağınız üzere günümüzde doğal çim popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Bu yüzden farklı alternatifler aranmış ve yerine suni çim bulunmuştur.

Suni çim; doğal çime birebir benzeyen, peyzaj ve dekorasyon amacı ile kullanılan ek olarak spor sahaları için kullanılan bir üründür. Peki suni çim nasıl ortaya çıkmıştır ve suni çime neden gerek duyulmuştur?

ikber Spor olarak amacımız sizlere kaliteli suni çimin nasıl olduğunu göstermektir. Sırf ucuz olduğu için uygun fiyatlı suni çimleri almanızı engellemektir. Çünkü piyasanın oldukça altında satılan ve sağlığa zararlı malzemeler kullanılarak üretilen suni çimler size pişmanlık yaşatacaktır. Bu yüzden suni çimin ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini ve neden suni çimi tercih etmeniz gerektiğini açıklamak istiyoruz.

Haydi başlayalım.

Doğal Çim mi Suni Çim mi?

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir? Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir?

En çok sorulan soru budur elbette ki. Bu sorunun oldukça uzun ama basit cevapları vardır. Öncelikle belirtmeliyiz ki ikber Spor Türkiye’nin en iyi suni çim üreticisi arasında yer almaktadır. Bu noktada sizlere en iyi hizmeti vermeyi kendine görev bilmiş ve %100 müşteri memnuniyeti için çalışmaktadır.

Evet, neden suni çim tercih edilmelidir sorusunun cevabını maddeler halinde açıklayalım.

 

 

 1. Suni çim güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır, doğal çim değildir.

 

 

Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Bildiğiniz üzere sıcak havalarda doğal çim güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman kurur ve rengi solar. Doğal çim sulanmadığı zaman kısa bir süre sonra yok olur. Lakin bu durum suni çimde geçerli değildir.

Suni çim sulama ihtiyacı duymaz. Sadece güneşli havalarda sentetik iplikler biraz yumuşar. Bu durumda suni çimleri serinletmeniz yeterli olacaktır. Doğal çim için harcanacak litrelerce su suni çim için harcanmaz.

Bu yüzden suni çim çok avantajlıdır.

 

 1. Suni çim bakım maliyeti yok denecek kadar azdır.

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi suni çim sulama gereksinimi duymaz. Zamanla büyümeyeceği için de biçme maliyeti olmaz. Aynı zamanda tekrar dikim maliyeti de olmaz. Bu noktada görebildiğiniz gibi suni çim bir çok açıdan daha az maliyetlidir.

Suni çimin tek maliyeti 6 ayda bir granül eklenmesidir. Bu durum da yalnızca çok kullanılan spor sahalarında geçerlidir. Çünkü spor sahalarındaki granüller harekete bağlı olarak zamanla dağılır. Sahanın dengesini korumak amacı ile granül takviyesi yapılması yeterlidir.

Gördüğünüz gibi suni çim bakımında işçi maliyeti, su maliyeti gibi ekstra hiçbir maliyet yoktur. Bu yüzden suni çim kullanıcıları oldukça şanslıdır.

 

 1. Suni çim kullanım ömrü çok uzundur. Doğal çimin değildir.

 

Anlayacağınız üzere suni çim kullanım ömrü çok uzundur. Çünkü sentetik iplikler kötü hava koşullarına karşı dayanıklı ve güçlü üretilmektedir. Bu yüzden açık alanda suni çim kullanımı yaygınlaştırılmalıdır. Açık alanda kullanılan suni çim doğal çime nazaran en az 10 yıl daha uzun kullanım ömrüne sahiptir.

Bu durum suni çimi tercih etmeniz için en önemli sebepler arasında yer almaktadır.

 

 1. Zamanla kopma ve yıpranma söz konusu değildir suni çimde.

 

Güçlü sentetik iplikler sayesinde suni çim kötü hava koşullarına karşı çok dayanıklıdır. 4 mevsim kullanıma uygun olan suni çimler kış aylarında da görsel olarak görünümünden hiçbir şey kaybetmezler.

Lakin doğal çim için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Az bir yağışla bile doğal çimin toprağında aşınmalar görebilirsiniz. Bu durum doğal çimin kullanım zamanını kısıtlamakta ve doğal çimi suni çimin gerisinde bırakmaktadır.

 

 1. Renkli suni çim tasarımları yapılabilir.

 

Bahçe peyzajında ya da spor sahalarında farklı renk çim görünümleri isteyebilirsiniz. Bunu doğal çim ile yapmak mümkün değildir. Lakin suni çimler farklı renkler ile boyandığı için rengarenk tasarımlara sahip olabilir.

Bu yüzden özellikle bahçe peyzajı için suni çim tercih etmenizi öneririz.

Not: Bahçe peyzaj suni çimi ile spor sahası suni çimi birbirinden farklıdır. Lütfen bu ayrımı bilerek suni çim tercihinde bulununuz. Ya da ikber Spor ile iletişime geçerek müşteri temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.

Peki ucuz suni çim almak mümkün müdür? inceleyelim.

Ucuz Suni Çimin Zararları Nelerdir?

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir? Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir?

Suni çim her sektörde olduğu gibi kalitesine göre fiyatlandırılmaktadır. Kalitesiz suni çim daha ucuz bir fiyata sahiptir kaliteli suni çim ise daha yüksek bir fiyata sahiptir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey ucuz suni çim ile kalitesiz suni çimi ayırt etmeniz gerektiğidir.

Eğer suni çim piyasa fiyatlarının oldukça altında bir fiyata suni çim bulduysanız dikkat ediniz!

Size kanserojen maddeler ile üretilmiş, dayanıksız ve kalitesiz suni çim satabilirler. Bu noktada daha uygun fiyata suni çim alacağım derken sağlığınızdan olmayın. Sağlık her şeyden önemlidir.

İkber spor KALİTELİ SUNİ ÇİM ÇEŞİTLERİ İLE TANIŞIN

Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir? Suni Çimin Doğal Çimden Farkları Nelerdir?

ikber Spor Türkiye’nin en iyi suni çim üreticisi olarak hizmet verir. Hem suni çim üretimi hem de kurulumu yapan firmamız Türkiye’nin gururudur. Yurt dışına da ihracat yapan sayısı firmalar arasında yer alır. Siz de kaliteli suni çimi uygun fiyata almak için hemen bizi arayın. ikber Spor suni çim çeşitleri ile tanışın. 

Ürünler