0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out

En Çok Kullanılan Suni Çim Çeşitleri

En Çok Kullanılan Suni Çim Çeşitleri

Suni çimhammaddesi petrol olan bir yapay çim çeşididir. Suni çimin üretim sebebi ise doğal çimin bakımının zor olmasıdır. Ayrıca suni çim ekstra maliyetlerin önüne geçerek doğal çim görünümünde olan ve bakım gerektirmeyen bir zemin çeşididir.  

Suni çim kullanım alanı oldukça geniştir. Bugün dekor amaçlı olarak akla gelebilecek her türlü alanda kullanılabileceği gibi; bunun yanı sıra sportif faaliyetler yapılan futbol sahaları, sentetik tenis kortları, çok amaçlı sahalar ve golf sahalarında tercih edilmektedir. Dekor amaçlı kullanımda genel olarak hitap edilen kitle ise dekoratif peyzaj çimi ile bahçe peyzajı yapan veya yaptıranlar, otel, restoran gibi alanlarda beton görünümünü en düşük seviyeye indirmek isteyenler, site gibi yapılarda bahçeleri daha hoş görünüme kavuşturmak isteyenlerdir.

Tabi ki her alanda kullanılan suni çim çeşitleri birbirinden farklıdır. Bahçe suni çimi, halı saha suni çimi, tenis suni çimi, çok amaçlı spor sahası suni çimi gibi farklı suni çim çeşitleri kullanılmaktadır. Bugün sizlerle birlikte en çok kullanılan suni çim çeşitleri hangileridir ve nerelerde kullanılır inceleyeceğiz.

ikber Spor olarak 2021 yılında Türkiye’nin en iyi suni çim üreticisi unvanını aldık. En çok kullanılan suni çim çeşitleri tarafımızca üretildi. Sizler de kaliteli ve uygun fiyatlı suni çim çeşitleri arıyor iseniz ikber Spor doğru adrestir. Hemen suni çim çeşitlerini inceleyin ve bizimle iletişime geçerek fiyat bilgisi alın. Halı saha yapımı ve suni çim peyzaj uygulamaları için doğru adrestesiniz.

Suni Cim Bahce Tasarimi

 

Öncelikle suni çim nedir inceleyelim.

Suni Çim Nedir?

Suni Cim Peyzaj Uygulama

Tufting (Çim yapma) makinesi kullanılarak üretilen suni çim, aslında yapay bir halıdır. Nasıl ki evlerde kullandığımız halılar dokuma yöntemiyle üretiliyorsa, suni çim de aynı şekilde üretilmektedir. Fakat normal halıdan farklı olarak dokunurken ona çim görünümü verecek maddeler kullanılmaktadır. Bu maddeler ise fibrile ve monfilament iplikleridir. Söz konusu iplikler sayesinde suni çim, doğal çimden ayırt edilmeyecek kadar gerçekçi bir yapıya sahip olur. Suni içim, doğal çim gibi küçük boyutlarda alınıp gösterilen bakımlara birlikte uzayan bir yapıya sahip değildir. Belirli yüksekliklere sahiptir. Bu yükseklikler ise 5 mm’den 70 mm’ye kadar değişim göstermektedir. Kullanım amacına ve nerede kullanılacağına göre uygun yükseklikler tercih edebilirsiniz.

Suni çimin ne olduğunu ve yapısını anladığımıza göre suni çim çeşitleri ile ilgili detaylı bilgi verebiliriz.

O zaman başlayalım.

Suni Çim Çeşitleri Nelerdir?

Oldukça geniş kullanım alanlarına hitap eden suni çim neredeyse hayatımızın her yerindedir. Parklar, bahçeler, sahalar, spor zeminler, apartman girişleri, okullar, havuz kenarları ve balkonlar olmak üzere bir çok alanda sportif ve peyzaj amaçlı olarak kullanılmaktadır. Suni çim çeşitleri 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar;

· Spor sahası suni çimi

· Peyzaj suni çimi

1. Spor Sahası Suni Çimi

Suni çim özellikle halı sahaların yapımında kullanılır. Suni çimin kullanımı ile ticari amaçlı halı sahaların maliyeti düşerken, amatör veya profesyonel sporculara ise kolaylık ve konfor sağlar. Bunun yanı sıra suni çim en az iki sporun yapıldığı çok amaçlı spor sahaları dahil olmak üzere, rugby, hokey, golf gibi farklı zemin türleri olan sahalar için bile amaca uygun şekilde üretilmektedir. Her spor dalının veya oyunun rahat ve kolay oynanabilmesi için özel olarak üretilmektedir.

Hali Saha Suni Cimi

 

2. Peyzaj Suni Çimi

Peyzaj deyince hepimizin aklına illaki yeşil alanlar gelir. Bahçe peyzajı da en çok tercih edilen peyzaj çeşididir. Eğer güzel ve estetik bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız, suni çim tam size göredir. Doğal çime kıyasla bakım istemez. Biçme, gübreleme gibi sorunların tamamını ortadan kaldırır. Yani şunu rahatlıkla diyebiliriz ki suni çim bakım açısından doğal çime oranla çok büyük rahatlık ve kolaylık sağlar.

Ayrıca eğer bir kafe veya restoran sahibi iseniz doğal içim size uzun ömürlü bir kullanım sunmayacaktır. Doğal çim ile aynı uzunlukta bir çim ve net bir peyzaj tasarımı elde edemezsiniz. Bu görüntü kafenizin veya restoranınızın dekorasyonunu bozacaktır. Suni çim ile bakım gerektirmeden gerekli ve istenilen bütün koşulları bulabilirsiniz.

Farklı ölçü ve ebatlarda kolaylıkla bulabileceğiniz suni çimler balkonunuza enfes bir tarz katacaktır. Balkonlarda sık sık tercih edilip kullanılan dekoratif peyzaj çimi, en iyi balkon dekorasyonlardan birisi olacaktır.

 Peyzaj Suni Cimi

Kullanım Alanlarına Göre Suni Çim Çeşitleri

 • Futbol sahaları
 • Açık ya da kapalı halı saha yapımı
 • Tenis kortu yapımı
 • Çok amaçlı saha yapımı
 • Golf sahası yapımı
 • Beyzbol sahası yapımı
 • Ragbi sahası yapımı
 • Bahçe peyzajı
 • Çatı peyzajı
 • Balkon payzajı
 • Teras peyzajı
 • Şehirlerin yeniden yapılan alanlarında peyzaj amaçlı

Gördüğünüz gibi suni çim çeşitleri oldukça fazladır. Aşağıda kullanım alanlarına göre suni çim çeşitlerinin uygulamalı görsellerini bulabilirsiniz. Sizler de kullanım alanına göre suni çim satın almak istiyorsanız en uygun suni çim çeşidi için size yardımcı olabiliriz.

Bahce Cimi

Beyzbol Suni CimiCok Amaclı Saha Suni Cim

Evcil Hayvan Suni Cim

Hali Saha Suni Cimi

Renki Suni Cim Cesitleri

Peyzaj Cimi

Peyzaj Cimi

Suni Bahce Cimi

Suni Bahce Cimi

Suni Cim Bahce Peyzajı

Suni Cim Merdiven Kaplama

Suni Cim Peyzaj

 

Tenis Suni Cimi

Suni Cim Uygulama

Suni Cim Uygulama