0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : 0,00
View CartCheck Out

Halı Saha Yapımı

Halı Saha Yapımı :

Halı Saha Yapımı firmamız 300 ün üzerinde referansımız ile açık halı saha yapımı ve kapalı halı saha yapımı ile siz değerli müşterilerimizin her an yanında duran firmamız; İkber Spor Yapıları; şimdiye kadar yüzlerce farklı açık kapalı halı saha, basketbol sahaları ve birçık halı saha yapım projesini üstlenmiş ve %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle, eksiksiz ve zamanında tam istenilen projoye uygun bir şekilde teslim etmiştir. Halı Saha Yapımı fiyatları ve Halı Saha Yapım Aşamaları günümüzde tarafımıza en çok yöneltilen sorular olarak sürekli gündem de yer alıyor. Bu yazımıda; halı saha yapımı ile ilgili tüm detayları bulabilecek, aklınızdaki soruları iletişim sayfamızdan bizlere ulaşarak tüm halı saha yapımı ile ilgili sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

Halı Saha Yapımı ?

Halı saha yapımı, ortalam yapım süresi 15 ila 20 gün süren bir çalışmadır. halı saha çeşitleri farklı halı saha tipleri ile bir çok çeşidi mevcuttur. Bunun yanı sıra halı saha içerisinde kullanılan suni çim, dışında kullanılacak olan LED aydınlatma, halı saha tavan filesi,PVC kaplı teline kadar malzemeleri oldukça geniştir. Bu kapsamda; halı saha çeşitleri aşağıdaki gibi sıralıyabiliriz:

  1. Açık Halı Saha Yapımı
  2. Kapalı Halı Saha Yapımı

Açık halı yapımı, etrafı tel örgü ile çevrili, tavanı file ile kaplı, zeminde sentetik çim halı uygulanarak yapılan bir halı saha sistemidir.

Açık Halı Saha yapımı Beton Bordür ve Alt Yapı

Çevre hatılı için, mevcut arazi hafriyatı yapıldıktan sonra saha etrafı 30 cm eninde, 50 cm derinliğinde kazı yapılır. Kazı yapılan alana  30 cm genişliğinde, 50 cm yüksekliğinde  çift taraflı ahşap kalıp bağlanır.  Bu kalıbın içerisine iki alt, iki üst olmak üzere demir aparatı yerleştirilir. Demir donatıya 30 cm aralıklarla Q8 mm çaplı etriyeler bağlanır. Bu işlem ile birlikte çevre direklerinin  geleceği yerlere 3 m aralıklarla ankraj boruları demirlere sabitlenir. Hazır beton  dökümü yapılarak hatıl oluşturulur. Bu işlemin ardında kalın mıcır (3 no’lu) dökülerek silindir yardımı ile şıkıştırılır. Sahada ondülasyonu (dalgalanma) engellemek için ince mıcır (1 no’lu) serilir. Düz ve pürüzsüz bir zemin elde edilir.

Açık Halı Saha Demir ve Boru İşleri

Alt yapı işlemi tamamlandıktan sonra beton hatıla ankre edilen borular dikey olarak kaynakla monte edilir. Dikmelere üst ,orta ve alt olarak borular yatay olarak monte edilir. Kale arkası ve köşelere diyagonel olarak kaynakla bağlanır. Halı sahanın ölçüsüne göre eşit ve orantılı bir şekilde halı saha ışıklandırma direkleri dikilir. Çelik konstrüksiyon için yapılan tüm demirler, işverenin tercihine göre endüstriyel boyalar ile boyanır.

Açık Halı Saha Tel Çit ve File İşleri

Sahanın etrafı  50×50 göz aralığında 3,5 mm et kalınlığında daldırma galvanizli (P.V.C kaplı) kafes, helezon tel ile kaplanacaktır. Bu işlem yapıldıktan sonra çelik halat ile gerdirilir. Gerdirilen bu çelik halatlar klemensler ile sabitlendirilir. Sahanın  kale arkası ve yan kısımları % 100 polyamid iplik ile hazırlanmış halı saha filesi ile kaplanır. Saha tavan ağları ise  150 x 150 göz aralığında polyamid iplikten üretilmiş, dayanımı çok yüksek olan ağ ile kaplanır. Kaleler  120 x 120 mm göz aralığında polyamid iplikten yapılmış file ile kaplanır.

Polyamid nedir?
Dünyada üretilen ilk sentetik liftir. Mekanik dayanımı oldukça güçlü bi lif türüdür.

Açık Halı Saha Keçe ve Suni Çim Serimi

Halı saha alt yapı işleminin tamamlanmasının ardından alana geoktekstil keçe (kırçıllı) ıslatılarak serilir. Keçenin üzerine özel olarak hazırlanmış sentetik çim halı serilir. Serilen suni çim halının ekyerleri helmetin bezi yardımı ile özel yapıştırıcı kullanılarak birleştirilir. (helmetin bezi ile birlikte kullanılan yapıştırıcı poliüretan  bazlı ve çift kompenantlıdır.) Bu işlemin ardından saha çizgileri ölçülere uygun olacak şekilde yerleştirilir. Daha sonra kum (yıkanmış, elenmiş, fırınlanmış)  dökülür ve ardından granür dökülüp fırçalaması yapılır. Bu aşama tamamlandıkta sonra açık halı saha kullanıma hazır hale getirilmiş olur.

Açık Halı saha maliyeti

Açık Halı saha maliyeti için net bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Halı sahada kullanılacak suni çimin kalitesi yani suni çim fiyatları halısah maliyetini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Açık Halı saha maliyetini etkileyen faktörler aşağıda listelenmiştir.  Öncelikle sahanın açık halı saha veya kapalı halı saha olarak olarak belirtilmesi gerekmektedir. Yapım aşamasında açık ve kapalı sahalarda farklı işlemler uygulanmakta olup, maliyette farklılık göstermektedir

Halı saha maliyetini etkileyen faktörler,

Çelik konstrüksiyon özellikleri
Halı saha alt yapı maliyeti
Aydınlatma için seçilecek olan ürünler
Elektrik sistemleri
Sentetik (suni) çim halı seçimi
Branda, fibroser, panel, saç kaplamalı
İsteğe göre (soyunma odaları, duş alanları, kafeterya)

Açık Halı Saha Yapımı
Kapalı Halı Saha Yapımı

Açık Halı Saha Yapımı

 

Kapalı Halı Saha Yapımı

Kapalı Halı Saha Yapımı

Ürünler